6 Madde ile Müzik Köyü

1. Müzik Köyü’nün felsefesi nedir?

Bu köylüler Etnomüzikolog Bela Bartok‘un iki sözünü felsefe olarak benimsemişler.

“Topraktan kopuk olan her müzik ölmeye mahkumdur.”

“Konservatuvarlarınızı dağlara kurun”

2. Müzik Köyü Projesi nedir?

Müzik Köyü projesi müziğin özünün popüler kültürün himayesi altına girmiş şehirlerde değil, köylerde hormonsuz olarak bulunduğunu düşünenlerin adresi. İlk olarak 25-30 Ağustos 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

3. Müzik Köyü nerededir ve sürekli bir proje midir?

Müzik Köyü, Fethiye’nin Yanıklar Köyü’ndedir. 2015 senesinde ilk olarak 6 gün 5 gece olarak gerçekleştirilen proje diğer yıllarda daha uzun süreli olarak gerçekleştirildi.

4. Müzik Köyü’nde hangi etkinlikler gerçekleştirildi?

Müzik Köyü’nde atölye çalışmaları, dinletiler, konserler, söyleşiler, geziler, soundpainting etkinlikleri gerçekleştirildi. Bu çalışmaları alanında uzman sanatçılar, müzik eğitimcileri, akademisyenler, yerel sanatçılar gerçekleştirdi. Atölye çalışmaları bir gün nehir kenarında, bir gün dağ zirvesinde olmak üzere farklı mekanlarda gerçekleştirildi.

5. Müzik Köyü’nde hangi çalgı atölyeleri yapıldı?

Müzik Köyü’nde;

Üçtelli

Hegit

Kopuz

Kabak Kemane

Bağlama

Perdesiz Gitar

Sipsi atölyeleri gerçekleştirildi.

  • 6. Müzik Köyü Projesi’ni kimler gerçekleştirdi?
  • Müzik Köyü Projesi’ni Anadolu’nun farklı bölgelerinde müzik araştırmaları yürüten gençler gerçekleştirdi. Müzik Köyü Projesi’nin proje koordinatörlüğünü Aytaç Gökdağ, etkinlikler koordinatörlüğünü Mehmet Günay Eser, genel sanat yönetmenliğini Emre Dayıoğlu, atölye sorumluluklarını Eren Şahin ve Şahin Yaldız, fotoğraf koordinatörlüğünü ise Levent Sarı gerçekleştirdi.
  • Bir önceki yazımız olan Bir Bilim Olarak Müzik içi BURAYI TIKLAYINIZ.