Alışverişte Müziğin Etkisi

Tüketicinin alışveriş tercihlerini etkileyen önemli unsurlardan biri de müzik. Dünyada birçok marka mağazalarında alışverişi artırmak amacıyla müzik yayını yapıyor. Türkiye?de de perakendecilerin bu konuya ağırlık vermesiyle yeni bir pazar oluştu. Bu konuda hizmet veren intelijans, her markanın ihtiyacına, tüketici profiline ve pazarlama stratejisine göre bir müzik listesi

hazırlıyor.

Müzik, bir mağazada alışveriş yaparken veya bir restoranda yemek yerken arka fonda tercihlerimizi belirleyen gizli bir aktör. Yapılan araştırmalara göre satışlarda yüzde 30?a ulaşan artışlar sağlıyor. Perakendede rekabetin keskinleştiği ve çok ufak farklılıkların bile tercih nedeni olduğu bir dönemde şirketler için müziğin önemi giderek artıyor. Son dönemde müziğin öneminin anlaşılması ve şirketlerin bu alana yatırımlarının artmasıyla, mağazalarda müzik yayıncılığı işi bir sektör haline gelmeye başladı. Telif haklarıyla ilgili süreçlerin yakından takip edilmesi de bu süreci hızlandırdı. Geçmişte popüler müzikleri istedikleri gibi çalabilen mekanlar, bugün izin almadan müzik yayını yapmaları durumunda ciddi cezalar ödemek zorunda kalıyor. Bu durum adeta yeni bir iş kolunu yarattı. Hem yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalmamak hem de müşteri profiline uygun müzik çalarak tüketiciyi çekmek isteyen perakendeciler, artık bu alanda hizmet veren profesyonel şirketlerle çalışmaya başladı. İntelijans, yayın akışının hazırlanması, anons uygulamaları, özel dönemlere ilişkin çalışmalar ve müşteri firmanın telif anlaşmalarının yapılması ve kontrolü için gereken şartların sağlanması gibi hizmetlerin tamamını veriyor.

ŞİRKETLER NELER YAPIYOR?
Şirketler her markanın ihtiyacı, tüketici profili ve pazarlama stratejisine göre bir müzik listesi belirliyor. İntelijans, Öncelikle hizmet vereceğimiz perakendeci veya markayı detaylı inceleyerek işe başlıyoruz. Burada müşteri profilinin yapısı ve davranış şekillerini araştırıp, ?müzik profili? çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda hizmet vereceğimiz markaya öneride bulunup, mutabık kalınan müzik türü ve içeriklerinden tercihleri belirliyor ve uyguluyor . Artık tüketici profilini belirlemek bile yeterli olmuyor.
Kurumsal bir bütünlük sağlarken lokasyona göre değişiklikler yapmak gerekiyor. Marka ile tüketici arasındaki samimiyeti sağlamak için ufak dokunuşlarla yerel tatları da sunmak gerekiyor. Son dönemde sektörde yeni trend ise tüketici ve mağaza personeli olarak iki ayrı yönden yayın kurgusu oluşturmak ve lokasyon bazlı yayını en detaylı seviyeye çekmek. Özellikle mağaza çalışanlarının motivasyonuna katkı sağlamak adına onlarla etkileşimi güçlü bir yayın sunmaya gayret ediliyor.

SATIN ALMADA ETKİLİ
Telif hakları konusunda yaşanan yetki karmaşası nedeniyle telifsiz müziklere yönelen markalar, mağaza içinde iyi oluşturulmuş bir müzik listesinin, müşterilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediğini söylüyor.

Müzik tüketiciyi nasıl etkiliyor?
1- Araştırmalar doğrumüziğin satışları yüzde 30 oranında artırdığını gösteriyor.
2- Müzik mağaza çalışanlarının psikolojisini de etkiliyor. Sabah saatlerinde hareketli, öğlen daha sakin şarkılar çalınması gerekiyor.
3- Hızlı müzik mağazada kalma süresini kısaltırken yavaş müzik uzatıyor.
4- Tüketicilerin yüzde 90?ı müzik çalan bir mağazayı, çalmayan mağazaya tercih ediyor.
5- Müzik çalınan bir mağazanın daha davetkar olduğunu düşünen insanların oranı yüzde 72?yi buluyor.
6- Çalışanların yüzde 97?si müzik olması durumunda daha verimli olacaklarını düşünüyor.
7- Müşterilerin yüzde 81?imüzik çalınan bir mağazanın çalınmayan mağazaya göre daha güzel bir atmosfer sunduğunu düşünüyor.