Ameliyathanelerde Rock Müzik Dinleniyor.

Ameliyathanelerde rock müzik rüzgarı! Yapılan araştırmaya göre, cerrahların yüzde 90?ının ameliyathanede müzik dinlemeyi tercih ettiğini ortaya koyuyor

DOKTORLARIN AMELİYATA ROCK MÜZİKLE GİRDİKLERİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Hastalar ameliyathanede sakinleştirilmiş bir şekilde yatarken, cerrahlara Metallica, Led Zeppelin, AC/DC ve Scorpions gibi rock grupları eşlik ediyor. Türkiye?nin de dahil olduğu 50 ülkeden cerrahlarla yürütülen araştırmaya göre rock, yüzde 49 ile cerrahların operasyon sırasında en çok dinledikleri müzik türü. Rock?ı, yüzde 48 ile pop, yüzde 43 ile klasik müzik, yüzde 24 ile caz, yüzde 21 ile R&B takip ediyor.

MÜZİK, SİNİRLERİ YATIŞTIRIYOR VE AMELİYAT EKİBİNİN MORALİNİ YÜKSELTİYOR

Araştırmaya katılan doktorlar, müziğin ameliyathanede onları sakinleştirdiğini ve rahatlattığını, ruh hallerine iyi geldiğini, odaklanmalarını sağladığını ve sessiz anlarda tansiyonu düşürdüğünü söylüyor. Araştırmaya katılan cerrahlardan biri şöyle diyor: ?Müzik, sinirleri yatıştırıyor ve ameliyat ekibinin moralini yükseltiyor.? Bir diğer doktor ise ?Müzik bazı anlar ameliyathane ortamının daha sakin ve koordine olmasını sağlıyor; bazı anlarda ise ortamın temposunu artırıyor? diyor.

 

Bir önceki yazımız olan Acil anons sistemi isimli yazımızı okumak için BURAYI TIKLAYINIZ.