Antalya ev fiyatları ne kadar arttı

Antalya genelinde Haziran ayında 5 bin 773 adet konut satışı gerçekleşti. 2021 Ocak-Haziran dönemi toplam konut satış rakamı 24 bin 446 oldu.
Haziran ayı konut satışları ülke genelinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 oranında düşüş gösterdi. Yüksek faiz oranları nedeniyle ipotekli konut satışları düşük seviyelerde seyrediyor.
Yılın ilk yarısındaki toplam ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,9 oranında azalarak 104 bin 168 adede geriledi. Öte yandan konut satışlarının büyük kısmını ikinci el konut satışları oluşturdu. Bu yılın ilk altı ayında ikinci el konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 69,6 oldu. Geçen yıl hükümetin aldığı önlemlerle desteklenen talep nedeniyle fırlayan konut fiyatları bu yıl maliyet kaynaklı olarak tırmanışını sürdürüyor.
Enflasyondaki yükseliş trendi devam ederken bir taraftan da üretim maliyetlerindeki artışı gösteren ÜFE ile tüketici enflasyonunu gösteren TÜFE arasındaki fark dikkat çekici oranlara ulaştı. Girdi maliyetlerindeki bu artışın orta vadede tüketici fiyatlarına yansıması kaçınılmaz görünüyor.
Ayrıca yine TUİK tarafından kamuoyu ile paylaşılan inşaat maliyet endeksindeki artış ÜFE’nin de üzerinde seyrediyor. Kısa vadede faiz oranlarında düşüş olasılığı gittikçe azalıyor. Konut sektörüne yönelik olarak geçen senekilere benzer önlemlerin bu sene de tekrarlanması yönünde sektörün hükümet nezdinde yoğun girişimleri mevcut. İnşaat sektörünün dolaylı olarak pek çok sektörü etkilemesinden dolayı ekonomiye en kısa yoldan hareket getirmek için bir kredi genişlemesi programı kapsamında konut sektörünü canlandırmaya yönelik bazı adımlar atılması sürpriz olmaz.
Antalya satılık ev fiyatları ne kadar?Antalya ilinde ev fiyatları yıllık yüzde 44,7 oranında artış sergiledi. Emlak arama motoru Flatfy, Türkiye çapında bölgesel konut fiyatlarına ilişkin olarak hazırladığı raporu yayınladı.
Bu rapora göre Antalya’nın en çok konut satılan ilçesi olan Kepez’de satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 37,8 oranında artış gösterdi. Kepez ilçesinde 3+1 dairelerin Haziran ayı ortalama satış fiyatı 345.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Muratpaşa satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 41,6 artış sağlarken 3+1 daireler için Haziran ayı ortalama satış fiyatı 448.500 TL düzeyinde seyretti. Alanya’da konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 50,7 oranında artış kaydetti. Alanya’daki 3+1 dairelerin Haziran ayı fiyatları ortalama 596.500 TL şeklinde oluştu. Konyaaltı ilçesinde ev fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 45,2 artış gösterirken 3+1 dairelerin Haziran ayı ortalama satış fiyatı 704.000 TL seviyelerinde gerçekleşti.
Antalya kiralık ev fiyatları ne kadar?Antalya genelinde kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 17,8 oranında artış sağladı. Antalya kiralık ev fiyatı 3+1 daireler için Haziran ayında ortalama 2.100 TL düzeyinde oluştu. Kepez’de kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 19 oranında artış kaydetti. Muratpaşa’daki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 16 oranında artış gösterirken Alanya’da kiralık evlerin fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 22 seviyelerine ulaştı. Konyaaltı kiralık ev fiyatları geçen seneye göre yüzde 23 düzeyinde artış sergiledi.
Antalya konut satış rakamlarıAntalya ili genelinde konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,6 oranında düşüş kaydederek 5 bin 773 adede geriledi. Haziran ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 70,8 oranında azalarak 997 adet olarak gerçekleşti. Antalya genelinde ipotekli satışların Haziran ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 17,3 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Haziran ayında Antalya’da toplam 4 bin 776 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 oranında bir artış sağladı. Antalya’da ilk defa satılan konut sayısı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,4 oranında azalarak 1.702 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 29,5 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Haziran’da 4 bin 71 adet konut el değiştirdi.
Yılın ilk altı ayında Antalya genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7 oranında azalarak 24 bin 446 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 düşüş kaydederken 3 bin 777 oldu. Antalya’da Ocak-Haziran döneminde satılan sıfır konut sayısı 6 bin 771 olurken bu rakam yüzde 13,5’lik bir azalışa işaret etti. Diğer taraftan Antalya satılık ev ilanlarının en fazla artış gösterdiği illerimizden biri oldu.
Antalya’da 2019 genelinde satılan toplam konut sayısı 65 bin 258 olurken 2020’de yüzde 2,1 oranında düşüş kaydederek 63 bin 898 adet şeklinde gerçekleşmişti. 2019’da sıfır konut satışları 20 bin 134 adetken bu rakam 2020 yılında yüzde 17,9 azalma sergileyerek 16 bin 532 adede gerilemişti. Antalya’daki ipotekli konut satışları 2020’de 19 bin 759 adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl Antalya’nın en çok konut satılan Antalya ilçesi Kepez oldu. Kepez’de 2020 yılında 18 bin 836 adet konut satışı gerçekleşti.
İnşaat maliyetleri artıyor mu?TUİK tarafından en son Mayıs ayına ilişkin olarak açıklanan inşaat maliyet endeksi, Nisan ayına göre aylık yüzde 4,4 oranında artış kaydetti. Geçen yılın aynı ayına göre ise yıllık yüzde 39,6 düzeyinde artış gösterdi. İnşaat malzeme endeksi son 12 ayda yüzde 49,5 düzeyinde artış kaydetti. Bu durum inşaat sektöründe girdi maliyetlerindeki yükselişin artarak devam ettiğini gösteriyor.
Yabancı ilgisi ve yeni yatırımlar arasındaki ilişki
Hâli hazırda daralan bir alıcı kitlesine hitap etmek durumunda kalan konut sektöründeki firmalar gözlerini yabancı yatırımcılara çevirmiş durumda. Ortadoğu ülkeleri ve Rusya vatandaşlarını hedefleyen firmalar yeni proje yatırımlarını planlarken konum ve alıcı ihtiyaçları açısından bu hedef kitleyi esas alıyorlar.
İlk altı ayda yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,7 oranında artış göstererek 20 bin 488 adede ulaştı. Aynı dönemde yabancıların 3 bin 990 konut satın aldığı Antalya, bu alanda İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı.
2021’in ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısında İstanbul ilk sırada yer alırken onu ikinci sırada İzmir, üçüncü sırada Muğla, dördüncü sırada Antalya izledi.
Son bir yılda sahil kentlerindeki bina yapı ruhsatı başvurularında yaşanan artış dikkat çekici düzeye ulaştı. Bu yılın Ocak-Mart döneminde Muğla’da verilen bina yapı ruhsatı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 217 artışla 2 bin 199 adede fırladı.
Muğla, bu artış oranıyla yılın ilk çeyreğindeki bina yapı ruhsatı sayısında İstanbul ve İzmir’den sonra üçüncü sırada yer aldı. Antalya da aynı dönemde verilen bina yapı ruhsat sayısında 1.470 bina ruhsat ilk sıralarda bulunuyor.
Kiralık veya satılık emlak arayışında olan kişiler için çok geniş bir seçenek yelpazesi sunan tek emlak arama motoru Flatfy, düzenli olarak özellikle konut sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar hazırlıyor.
Flatfy tarafından kamuoyu ile paylaşılan bu raporlar ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Günümüzde ev arayan birçok insan çeşitli emlak ilan sitelerini tarayarak aradığı özelliklerde ve bütçesine uygun alternatifler bulmaya çalışıyor.
Piyasada oldukça fazla sayıda emlak ilan sitesi bulunduğundan ev arayan kişi açısından bu süreç oldukça zaman alan ve yorucu bir iş hâlini alıyor. Bu soruna bir çözüm üreten Flatfy, tüm bu emlak ilan platformlarında yayınlanan ilanları tek bir sayfada toplayarak dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede aradığınız evi bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )