Babasının vasiyetini 1.3 milyon lira ödeyerek yerine getirdi

TÜRK güreşinin ilk er meydanı olarak kabul edilen ve bu yıl 669’uncusu yapılan Elmalı Yağlı Güreşleri’nde ağalık ihalesini, Döşemealtılı iş insanı Mehmet Gök 1 milyon 377 bin TL ile kazandı. Rahmetli babasının kendisine güreş ağalığı almasını vasiyet ettiğini söyleyen Mehmet Gök, vasiyeti yerine getirdiği için mutlu olduğunu söyledi.
Türk güreşinin en eski er meydanı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin önümüzdeki yıl yapılacak olan 670’incisinin ağası, Döşemealtılı iş insanı Mehmet Gök oldu. Ağalık ihalesinde kıyasıya yarışa giren Mehmet Gök, 1 milyon 377 bin TL ile önümüzdeki yıl yapılacak olan 670. Elmalı Yağlı Güreşleri’nin ağalığını kazandı. Gök, ağalık kemerini 17 yaşındaki yeğeni Yunus Alp Gök’e taktı.
Mehmet Gök, “Güreş atalarımızın bize mirası, kutsal bir peygamber sporudur. Bu sporu gelecek nesillere taşımak ve geleneğimizi sürdürmek için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Biz de böyle yaptık, ata sporumuza destek vermek için 670. Elmalı Yağlı Güreşleri ağalık yarışına girdik ve Allah nasip etti, kazandık. Bugüne kadar zaten destek veriyorduk bundan sonra daha çok çalışarak daha fazla hizmet vereceğiz” diye konuştu.
Gök, ağalık kemerini yeğenine takmasının amacını ise şöyle anlattı:
“Bizler belli yaşa gelmiş bulunuyoruz. Aile olarak ata sporumuza sevdalıyızdır. Ömrümüz el verdiğince bu spora hizmet edeceğiz. Ama yeğenim Yunus Alp henüz çok genç. O daha uzun yıllar hizmet edeceği için bu sporu sevmeli ve gönül vermeli diye düşünüyorum. Bu yüzden kemeri ona taktım.”Mehmet Gök, ağalık yarışına girme sebebi ve almaktaki ısrarını ise “Yakın geçmişte vefat eden babamın bana bir vasiyeti vardı. Kendisi ailemizin bir güreşte ağalık almasını isterdi. Ben de babamın bu vasiyetini yerine getirdim ve bunun gururunu yaşıyorum” sözleriyle açıkladı.
Amcasının bu jesti karşısında büyük gurur yaşayan lise öğrencisi Yunus Alp Gök ise
“Amcamın emanetine layık olmaya çalışacağım. Yaşım çok genç. Büyüklerimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu spor için ne yapılması gerekiyorsa büyüklerimizden aldığımız nasihatler doğrultusunda ata sporumuza uzun yıllar hizmet etmek ve gelecek nesillere bu sporu sevdirmek için çalışacağım”diye konuştu.

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )