Bakan Selçuk’tan Memur-Sen’e ziyaret

Ziyaret kapsamında gerçekleşen görüşmelerde, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkanları ile Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem de hazır bulundu.

Personeli Danışma Kurulu toplantısı ve gündemi, sözleşmeli personele ilişkin mevcut sorunlar ve kadro talebi, 6’ncı dönem toplu sözleşme kapsamında yapılacak hazırlıklar ve ön çalışmalar ele alındı.

Görüşmede, Mart Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısının 30 Mart Salı günü gerçekleştirilmesi konusunda ön uzlaşmaya varıldı. KPDK’ye yönelik olarak ağustos ayında yapılacak 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmelerine dönük ön çalışma ve hazırlık yapacak çalışma gruplarının oluşturulması odaklı bir gündemin esas alınması noktasında da görüş birliğine varıldı.

Ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade eden Yalçın, “Bu ay içerisinde yapılacak KPDK toplantısı öncesinde konfederasyonumuza yaptığı ziyaretten dolayı Sayın Bakana teşekkür ediyoruz. KPDK öncesi çalışma hayatına, kamu görevlileri sendikacılığı sahasına, konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın münhasır gündemlerine yönelik görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Selçuk’un, ifade ettiğimiz sorun tespitlerine ve çözüm önerilerine dönük değerlendirmeleri KPDK toplantısında toplu sözleşme sürecine dönük kolaylaştırıcı ve zaman kazandırıcı çalışmalar için ortak kararlar alma beklentimizi arttırdı.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise görüşme kapsamında yaptığı değerlendirmede, “Memur-Sen ve bağlı sendikalarının gerek Türkiye’nin değişim ve dönüşüm süreçlerine gerek çalışma hayatına ve gerekse kamu personel sistemine ve kamu görevlilerine dönük katkılarını takip ve takdir ediyoruz. Çalışma hayatının ve kamu görevlileri sendikacılığının kendine özgü gündemi temelindeki konuları değerlendirme fırsatını kullandığımız görüşmelerde, fikir alışverişinde birçok konuyu ele alma imkânımız oldu. Ziyaret kapsamında KPDK’nın tarih ve gündemine dair bir ön tespiti de yaptık.” diye konuştu.