Dünyanın en zehirli ağacı! Ona dokunan herkes ölüyor

Dünyanın en zehirli böceği, dünyanın en zehirli yılanı ya da dünyanın en zehirli bitkisini duymuş olabilirsiniz. Peki dünyanın en zehirli ağacını duydunuz mu? Karayip yerlileri; gölgesinde uyuyanın bir daha uyanamayacağına inanıyor. Guinness Rekorlar Kitabına girecek kadar tehlikeli olan ve “Dünyanın En Zehirli Ağacı” olarak ünlenen Manchineel Ağacı, Florida, Bahama, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgesinde rastlanan nadir bir tür.

En ufak bir dokunuşla bile deri üzerinde yanıklar oluşturacak kadar güçlü etkiye sahip. Vücut bu zehire karşı kısa süre içinde tepki veriyor ve kabarcıklar halinde su toplamaya başlıyor.

Eğer yağmur yağarken ağaca yaklaşır ve ağaçtan sıçrayan bir yağmur damlasına maruz kalırsanız, yine tehlike altındasınız demektir. Yanan bir Manchineel ağacının dumanı göze temas ederse, körlüğe bile sebep olabilmektedir. Meyvesinin yanlışlıkla ısırılması ise, ölümle sonuçlanan komplikasyonlar yapabilmektedir.

Manchineel Ağacı

Bu yüzden ağacın bulunduğu kimi bölgelerde özel güvenlik önlemleri alınırken, ağacı tanımayan kişilerin zarar görmemesi için özel “uyarı” işaretleri ve tabelalara başvuruluyor. Karayip yerlilerinin gölgesinde uyuyanın bir daha uyanamayacağına inanılır.

Dünyanın en zehirli ağacı! Ona dokunan herkes ölüyor