Duvar nasıl boyanır? Bir usta gibi boyamanın püf noktaları

Boya ile ilgili bilmemiz gerekenler sadece renk kartelasında hangi rengi seçeceğimizden ibaret değil. Hangi renkleri nasıl ve nerede uygulayabileceğinizden boyarken hangi tip aletler kullanmamız gerektiğine kadar pek çok detayı bilmekte fayda var. Peki duvar nasıl boyanır? Bir usta gibi boyamanın püf noktaları.

BOYAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Boya ile ilgili ilk bilmeniz gereken renkler. Natürel bir renk kartelası tercih ediyor olsanız bile renklerle ilgili kuralları bilmelisiniz. Boyayı uygulamadan önce, karton örnekler üzerinde duvarınıza yapıştırıp renk eşleştirmeleri yaparak nasıl duracağına dair fikir edinebilirsiniz. Hatta günün farklı saatlerinde gün ışığında rengin nasıl değiştiğini de gözlemleyebilirsiniz. Birden fazla renk kullanacaksanız ve riske girmek istemiyorsanız, boya firmalarının hazırlamış olduğu kombin renklerden faydalanabilirsiniz. Ton-sür-ton, armonik ya da kontrast renk gruplarından birini seçebilirsiniz.

Renklere karar verdikten sonra ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını ölçümleyin. Kapı ve pencereler gibi boya yapılmayacak alanları çıkarın. Aslında farklı tipteki boyalar farklı miktarları boyayabilir. Ama kabaca şöyle bir ortalama verebiliriz: 1 litre boya 12 metrekarelik alanı boyar.

Alanı boyaya hazırlayın. Eşyaları örterek değerli eşyalarınızı kaldırın. Badana yaparken, geniş ebatlı koruyucu örtüler kullanın.

BOYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Doğru boyayı seçmek en az renk seçimi kadar önemli. Elde etmek istediğiniz efekte göre pek çok farklı boya tipi bulunuyor:

  • Mat özellikteki boyalar yüzeylere genelde modern ve tebeşirimsi bir görünüm katarlar. Yüzeyi pürüzlü ya da girintili olanları da gizleme konusunda akıllıca bir seçim olabilir.
  • Orta mat ya da saten boyalar ise daha parlak yüzeyleri olduğu için özellikle karanlık ya da dar/küçük mekanlar için tercih edilebilir. Yansıtma özelliği olan boyalar alanı olduğundan daha ferah gösterir.
  • Metal yada ahşap malzemeleri boyamak istiyorsanız cila kullanmayı mutlaka düşünmeniz gerekebilir. Yüksek trafikli kullanım içeriyorsa özellikle bu eşyalar dayanıklılığını arttırarak aşınmalarını engelleyecektir.

FIRÇALAR NASIL SAKLAMALI?

Fırçayı ya da ruloyu sentetik esaslı boyaları kullandıktan sonra mutlaka tinerde bekletin. Tamamen arındırdıktan sonra bir bezle kurulayın. Su esaslı boyalarda fırçayı doğrudan suda yıkayıp kurulayarak saklayabilirsiniz.

Boyayı uygularken;

  • En çok tercih edilen boyalar su bazlı olanlar. Bunun sebebi her türlü sıva, brüt beton, eternit, betopan, tuğla, alçıpan gibi yüzeye kolayca uygulanabilir olmaları. Uygulama yapılacak yüzeyler kuru, temiz ve tozdan arındırılmış olmalı.
  • Eski boyalı yüzeyleri kazıyarak temizleyin. Gerektiğinde yüzeyi düzgünleştirmek amacıyla duvar macunu ile macunlayın.
  • Düzeltme işlemini takiben son kat boya sarfiyatını azaltmak ve boyanın yüzeye tutunmasını artırmak için özellikle eski boyalı, koyu renkli veya sentetik boyalı yüzey üzerinde tek kat astar kullanın.
  • Astar uygulaması yapılmış yüzeylere su ile max yüzde 10 oranında inceltilmiş boyayı rulo veya fırça ile 2 kat halinde uygulayın. Katlar arasında bekleme süresi en az 3 saat olmalı.
  • Uygulama sıcaklığının 5 derece ile 35 derece arasında olmasına dikkat edin.

BOYA RENGİ SEÇİMİ

Renk seçimini nasıl yapılır? Enerjik, dingin ya da sıra dışı… Nasıl bir etki yaratmak istediğiniz renk seçimindeki en önemli unsurlardan. Sakinlik veren renkler arıyorsanız mavi, yeşil, beyaz tonlarını; enerjik ve canlı seçimler yapmak istiyorsanız kırmızı, pembe, sarı ve turuncu tonlarını seçebilirsiniz. Renk seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenlerden biri de boyanacak alanın ışık durumu. Doğal ışık ve elektrik ışığı altında renklerin farklı algılandığını mutlaka dikkate almalısınız.

NE KADAR BOYA ALMALIYIM?

Boya miktarını belirlerken metrekare olarak hesap yapabilir, bu metrajlar üzerinden seçeceğiniz boya cinsine göre etiket bilgilerindeki metrekare sarfiyatlarına göre miktarı belirleyebilirsiniz. Boya sarfiyatlarında yüzeyin durumu, uygulanacak boya kat sayısı (2 veya 3 kat uygulanması) da belirleyici olduğundan bu faktörleri hesaba katmayı unutmamalısınız.

SU BAZLI VE SOLVENT BAZLI BOYANIN FARKI NEDİR?

Su ile inceltilen boyalar su bazlı, solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar daha hızlı kurur ve kokusuzdur. Nefes alma özelliği (buhar geçirgenliği) daha yüksektir.

ÖN YÜZEY HAZIRLIĞI

Boya uygulamasının iyi sonuç vermesi için ön yüzey hazırlığı yapmanız önemli. Eski boyalı yüzeyleri zımparalamak ve oluşan tozları yüzeyden uzaklaştırmak daha iyi sonuç almamızı sağlayabilir. Eğer boyanacak yüzeyde çatlaklar veya delikler varsa, boyaya başlamadan önce bunları uygun macunla doldurmayı da unutmamalısınız. 

DUVAR BOYAMAK İÇİN NASIL FIRÇA KULLANILMALI?

Fırça seçimine yüzeyin büyüklüğüne göre karar vermelisiniz. Fırçanın kılları boyayı darbeleyip sürükleyebilecek kadar sert, ama aynı zamanda da yumuşak bir sürtünme temin edecek kadar elastik olmalı. İyi bir sonuç, ancak iyi bir boya fırçası ile alınabilir. Fırça seçerken birincil kriter, uygulanacak boyanın tipidir. Boya tipine uygun fırça, kıl tipi, kıl uzunluğu seçilmedir. Doğal kıl ve sentetik kıl oranı boyayı bünyesinde hapsederek tamamını duvara verecek ve kıl dökmeyecek, iz bırakmayacak şekilde olmalıdır.

RULO SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Rulo tercihinizi yaparken kullanacağınız boyanın cinsi, uygulanacak yüzeyin durumu gibi kriterleri dikkate almalısınız. Su veya solvent bazlı, saten boyalarda kısa tüylü saten ruloları tercih edebilirsiniz. Plastik boya kullanacaksanız plastik boya rulosunu tercih etmelisiniz. 

ARTAN BOYA NASIL SAKLANIR?

Boya işlemi bittikten sonra artan boyayı tekrar kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Boyanın tekrar kullanılabilmesi için kullanmadığınız miktarı inceltmeden ve hava almayacak şekilde ağzını kapatarak, 5 derece ile 25 derece sıcaklık arasında saklamaya özen gösterin. 

FIRÇALARI TEMİZLEMEYİ UNUTMAYIN

Boyadan sonra fırçaların ve ruloların temizliğini doğru yapmanız daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Su bazlı boyaları boya işlemi biter bitmez ılık temiz suyla yıkayarak fırçadan ve rulodan kolayca çıkarabilirsiniz. Yağlı boyayı ise türüne uygun bir solvent kullanarak temizleyebilirsiniz.

Duvar nasıl boyanır? Bir usta gibi boyamanın püf noktaları