En İyi 5 Oyun Müziği

Görüntü ve sesin bir arada yarattığı atmosfer, oyun dünyasının da olmazsa olmazı. Aynen filmler gibi oyunların da onları eşsiz kılan ve aklımızda yer etmelerini sağlayan özgün müzikleri var. Journey‘nin ıssız çöllerinde dolaşırken keman ezgileriyle süslenmiş müziğin bir anda bütün çölü sarması, Silent Hill‘de gerilimin içine daha da çekilmemizi sağlayan sesler…

Müzikleri olmasaydı bu oyunlar bizde yine aynı duyguları uyandırır mıydı?

1-The Last Of Us

Playstation’ın göz bebeği The Last of Us, karakterleri, hikayesi ve detaylarıyla oyuncuları kendine aşık etmeyi başarmıştı. Büyük acılar yaşayan Joel ve salgınla kendi başına savaşmış küçük bir kız olan Ellie’nin ona yeniden unuttuğu duyguları yaşatması… Oscarlı Gustavo Santaolalla tarafından bestelenen müzikleri sayesinde oyun kendini tamamlamayı başarıyor. Tema ve kapanış müziği The Path ile oyunu sonuna kadar benimsiyoruz. Korkmamız, hüzünlenmemiz hatta sevinmeniz gereken anların hepsini, arka planda çalmaya başlayan gitar sesiyle birlikte fark ediyoruz…

2-Dishonered

Oyun dünyasına bir anda giriş yapan, eski denizci marşı Drunken Whalereşliğindeki fragmanıyla oyunseverlerin dikkatini çeken Dishonored, terk edilmiş hastalıklı bir şehirde ihanetle suçlanan ve düşman ilan edilen Corvo’nun hikayesini anlatıyor. Daniel Licht, Jon Licht ve Voodoo Highway tarafından bestelenen oyun müziği, vebadan mahvolmaya başlamış şehri ve bu yüzden oluşan gerilimi başarılı bir şekilde aktarıyor bize.

3-Journery

Gözlerinizi sonsuz bir çölün ortasında açtığınızı düşünün, etrafınızda kimse yok. Savaşmadığımız, düşmanlarımızın olmadığı bu çölde dolaştıkça bizden önce orada yaşayan insanların bıraktıkları izleri ve sözleri görüyoruz. Bir anda tanımadığımız biri çıkıyor ve onunla birlikte hiçbir şey konuşmadan yolculuğumuza devam ediyoruz. Austin Wintory tarafından bestelenen müziklerden Nascence çölde bizi keman notalarıyla karşılıyor. I Was Born for This ile çöllerden kara geçtiğimizde ise her şey değişmiş oluyor.

4-Silent Hill

Korku ve hayatta kalma oyunlarının öncüsü olan Silent Hill’in bugüne kadar pek çok oyunu çıktı. Ve hiçbiri 1999’da PSX’e çıkan ilk oyunundaki gibi etkileyici müziklere sahip olamadı. Akira Yamaoka tarafından hazırlanan müziklerin çoğu deneyseldi. Yamaoka, müziklere elektro gitarıyla eşlik etmiş ve oyundaki her şeyin tamamlayıcısı olan müziği ile Silent Hill’i bir adım yukarı taşımıştı. Hikayenin ve korkunun içine çekilmemizde büyük etkisi olan bu müzikler, oyun dünyasının unutulmazlarından. Akira Yamaoka tarafından bestelenip Joe Romersa tarafından seslendirilen ve oyunun ilk sahnesinde çalmaya başlayan Hometown ile hepimiz kendimizi Silent Hill’in kollarına bırakmadık mı?

5-Portal

Half-Life‘ın devamını beklerken bir anda aynı evrende geçen Portal oyunu ile karşılaşmıştık. Half-Life’daki gibi aksiyon ve savaş unsurları bulunmasa da oyun, beklenmedik şekilde farklı ve ilgi çekiciydi. Hatta ve hatta son bölümlerde başlayan You Can’t Escape, You Know ile heyecanımız tavan yapmış, arada parmaklarımız birbirine girmiş bile olabilir!

Bir Önceki yazımız olan Müzik Dinlerken Kendini Kaptıranların 5 Özelliği yazımız için tıklayınız.