Evde bitki bakımını kolaylaştıracak 12 pratik öneri

Nereden başlayacağınızı bilmediğinizde bitki bakımı zor gelebilir. Ancak bitki bakımı yapmanın inceliklerini öğrendikten sonra ve bunu bir rutin hale getirdiğinizde nasıl keyif aldığınıza kendiniz de şaşıracaksınız. Araştırmalar, bitkilerin sadece etrafınızda olmasının bile daha mutlu nefes almanıza ve ruh halinizi iyileştirmede yardımcı olabileceğini gösteriyor! Öyleyse bitkilerinizi uzun ömürlü kılmak için en iyi bitki bakım ipuçlarını mutlaka öğrenmelisiniz. İşte evde bitki bakımı için dikkat edilmesi gereken noktalar…

Ne sıklıkta sulama yapacağınızı hesaplamak için toprağı kontrol edin

Evde baktığınız bitkileri ne sıklıkla sulama yaptığınızdan emin olamayabilirsiniz. Çoğu bitki için altın kural, toprağın 1 santim kadarının kuru olup olmadığını görmektir. Kuru ise bitkinin suya ihtiyacı olduğunun bir göstergesidir.

Kuru, rengi solmuş ve kendini aşağı salmış yapraklar varsa bitkinin normalden biraz daha fazla suya ihtiyacı olabilir.

Bitkinin sudan yoksun kalması, çok sulanmış olmasından iyidir

Sudan yoksun kalmış bir bitki, fazla sulanmış olanlardan daha hızlı toparlar. Aşırı sulanmış bir bitkiyi kurtarmak için yeni bir saksıya taşıyarak sağlıksız kökleri ve aşırı sulanmış toprağı temizlemeniz gerekebilir.

Emin değilseniz ev bitkilerine gübre vermeyin 

Ev bitkileri, büyümek için efor sarf etmedikçe gübreleme gerektirmez. Ekim sırasında ne kadar veya ne tür gübreleme kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz bu adımı tamamen atlamak daha iyidir. Çok fazla gübreleme, bitkinize yardım etmek yerine bitkinizi öldürmekle sonuçlanabilir.

Ev bitkileri istikrarı sever 

Bir bitki satın almadan önce bitkinizi evin neresine yerleştireceğinizi araştırmalısınız. Bitkiler, çevrelerine alıştıklarında gelişirler ve doğru miktarda ışığa sahip bir yer bulmak önemlidir.

Sıcaklık da önemlidir. Değişken sıcaklıklar bitkinizi şoka sokup bitkinin gelişmesine mani olur hatta belki de ölmesine neden olacaktır. Çoğu bitki 18-23 santigrat derece sıcaklığı sever

Küçük bitkiler en hızlı büyüyen bitkilerdir 

Bir bitki satın alırken büyük yerine daha küçük olanı satın almak her zaman daha iyidir. Bunun nedeni, daha küçük bir bitkinin kendi saksısına daha fazla yerleşebilmesi ve büyüme hızına göre daha büyük bir kök oranına sahip olmasıdır. Daha büyük bir bitki, kökleri tamamen gelişene kadar büyümeye devam etmeyecektir.

Az ışık isteyen bitkileri banyoya koyun 

Az ışık isteyen ışıklı bitkiler yine de ışığa ihtiyaç duyarlar ancak doğrudan ışık almayan küçük bir banyo penceresi, bu tür bitkiler için mükemmel bir ışık kaynağıdır. Duş, aynı zamanda bitkinizin ana su kaynağı olacaktır. Nasıl mı?

Duş alırken oluşan nem, çok fazla sulama gerektirmeyen bitkilerinizi nemlendirecektir. Bitkinizin fazladan sulanmaya ihtiyacı olup olmadığını görmek için arada bir göz atın. Bu, toprağı kontrol ederek kolayca yapılabilir.

Yüzeysel değil, derin sulama yapın 

Hafif hafif ve sık suladığımızda, suyu sadece üstteki kökler emer ve bitkiniz hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu suyu alamayabilir. Bitkilerinizi yoğun bir şekilde suyla sulamayı gerektiren derin sulama, tüm köklerin su almasını sağlar.

Aşırı sulanmayı önlemek için bitkinizi yavaşça sulayın ve suyun topraktan akmamasına dikkat edin. Bunu fark ettiğinizde sulamayı bırakın.

Bitkilerinizi budayın 

Bitkilerinizi budamak, yenilenip büyümesine yardımcı olacaktır. Bu, saçın kırıklarını aldırmanın saçınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olması gibidir. Kıştan sonra bitkinize bakım ve budama yapmak için en uygun zamandır.

Kendi kendine sulayan saksıları deneyin 

Evde yokken de bitkilerinizi sulamanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler arasında cam ve plastik şişelerin geri dönüştürülerek kendi damlama sisteminizin oluşturulması da yer alıyor.

Bu kendi kendine sulama yöntemlerini nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için internette ufak bir araştırma yapmanız yeterli.

Çoğu bitki yüksek nemi sever 

Çoğu evin havası kuru olduğu için özellikle kışın sıcaklığı ayarlamakta zorlanabilirsiniz. Bu, evinizde bitki baktığınız alanları nemlendirmek için ufak aparatlar alınarak kolayca yapılabilir.

Bitkilerin tozunu alın 

Yaprakları üzerinde çok fazla toz toplayan iri yapraklı bitkiler, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları güneş ışığını alamazlar. Yılda birkaç kez ıslak bir bez ile bitkinin yapraklarını iki taraftan hafifçe silin.

Saksılarınızın altının delik olması şart 

Saksılardaki suyun süzülmesi bitkiniz ve toprak için hayati önem taşır. Saksının altındaki delikler, köklerin suyla boğulması yerine hava almasını sağlar.

Evde bitki bakımını kolaylaştıracak 12 pratik öneri