İntelijans Hakkında

İntelijans, markalara özel akıllı radyolar yaratıyor. Alışveriş merkezleri, oteller, marketler, mağazalar, hastaneler, ofisler, cafe ve restoranlar gibi alanlarda kurumsal marka imajını doğru yansıtacak, müşteri ve personel motivasyonunu arttıracak, özel tekniklerle hazırlanmış müzik, anons, jingle ve seslendirmelerin üretilip yayınlandığı bir platformuz.

 

Amacımız deneyimli kadromuz ve yaratıcı ekibimiz ile müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına en etkili bir şekilde cevap verebilmek ve sektörde kalıcı bir marka haline gelmektir. Zamanımızın tümünü sektörümüze hizmet etmenin yanı sıra, yeteneklerimizi geliştirmek ve gün geçtikçe daha kapsamlı projelerde hep birlikte çalışmak için harcıyoruz. Bünyemizde çalışan, profesyonel DJ ve müzik direktörleri tarafından müzik listeleri hazırlıyor ve her şubeniz için farklı müzik içeriği oluşturabiliyoruz.

Yayın planınız, mağazalardaki ziyaretçi yoğunluğu ve satış hedefleri doğrultusunda oluşturulur. Mağazaların lokasyonlarına göre gün ve saat değerleri göz önüne alınarak daha önceden tespit edilen gözlemlerle oluşturulan müşteri demografisine göre içerik oluşturulması olarak değerlendirilebilir.

Nasıl yasal müzik yayını yapabilirim?

Türkiye?deki müzik meslek birliklerine ait olmayan, doğrudan lisanslama metoduyla yurt dışından aldığımız çeşitli müzik eserlerini sizin için yayınlıyoruz. Bu eserlerin kullanımı için gerekli telif hakları ve içerik bedelleri tarafımızdan ödenerek satın alınmıştır. İntelijans Müzikleri ile telif ve lisanslama konusunda bir adım öndesiniz.

Ayrıca halka açık alanlarda müzik yayını yapabilmek için eser üzerinde hak sahibi olan müzik birlikleri ile anlaşma yapılması gerekir. İntelijans müziklerini kullanmayacaksanız, MESAM, MSG, MÜ-YAP ve MÜYORBİR ile gerçekleştirdiğimiz özel anlaşmalarımız sayesinde indirimli olarak telifli müzik yayını imkanlarından faydalanmanızı sağlayabiliriz.

 

Anons yayını yapıyor musunuz?

Evet, dilerseniz hazır olarak gönderdiğiniz anonslarınızı  dilerseniz de sizin için tarafımızdan hazırlanan anonsları playlistiniz içerisine ekleyebiliyoruz.

Kapalı devre müzik yayın sistemi nasıl işler?

Kullanıcı adı ve şifrenizle internet sitemize bağlanarak müzik yayınını otomatik olarak dinleyebilirsiniz.

 

Telifsiz müzik yayınlamak suçtur!

5101 sayılı kanun ile değişen 5846 sayılı “Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu” ve 25486 sayılı “Eser, İcra, Yapım Ve Yayınların Kullanılması Ve/Veya İletilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca kamuya açık alanlarda, ilgili müzik birliklerine telif ödemeden müzik dinlemek/dinletmek yasaktır.

Firmalar iş yerlerinde, müşterilerine/çalışanlarına müzik dinletmek için; müzik birlikleriyle anlaşıp, gerekli telif bedellerini ödedikten sonra bu hizmetten yararlanabilmektedirler.

 

Telif sorununu çözdük!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kamuya açık alanlarda müzik dinlemek/dinletmek için gerekli telif bedellerinin ödenmesi zorunludur. Ancak birçok firma, telif bedellerinin yüksek olduğunu düşündüğünden, ya telifsiz olarak yasadışı müzik yayını yapmaktadır ya da risk almayıp mağazasındaki müzik yayınını durdurmaktadır. Her iki durumda da firmalar maddi-manevi kayıplara uğramaktadırlar. İntelijans, firmaların bu durumunu göz önünde bulundurarak alternatif bir çözüm oluşturmuştur.

 

Telif hakları tamamen kendimize ait olan müzik eserlerimizle yayın yapıyoruz.

Firmanıza ait reklamlarınızı, kampanyalarınızı, özel gün duyurularınızı seslendirip, size özel olan radyonuzda yayınlıyoruz. Yemek tarifleri, pratik bilgiler, tarihte bugün ve birçok paket programlarımızla dolu dolu bir radyo yayınına sahip olacaksınız.  Hem de çok düşük bir maliyetle? Kapalı devre radyo yayın sistemimizle,  tüm şubelerinizi tek bir merkezden yönetiyoruz.

  • Tüketiciler artık 30 sn içinde karar almaktadır,
  • Müzik yayını, tüketicileri mağaza içinde daha fazla kalmasını sağlamaktadır
  • Müzik eşliğinde yapılan ürün ve hizmet teşhirleri daha kolay algılanır ?sözlü iletişime göre?,
  • Ortamdaki istenmeyen gürültüyü absorbe ederek tüketicilerin ilgisini kaybetmeyi engeller,
  • Seçilen müzik türleri ticari mesajı daha anlaşır hale getirmektedir,
  • Yavaş tempolu müzikler müşteriyi daha fazla mağazada tutar,
  • Mağaza çok kalabalık ise hızlı tempolu müzikler trafik akışını düzene sokar,
  • Doğru müzik, satışları %10?a kadar arttırabilir,

Mekanınızın tarzı ve müşteri portföyünüze uygun olarak işletmenize özel hazırlanacak  kapalı devre bir müzik yayını ile alışverişi keyifli hale getirebilmenin yanında müşterilerinizi özel anons ve duyurularla belirlediğiniz hedeflere yönlendirebilirsiniz.
Zincir mağazalarınız içinde yayınlanacak olan size özel program bir merkezden kontrol edilir. Mağazalarınızda çalınacak olan müzik parçaları yayın kuralları çerçevesinde ve akış içinde markanıza özel reklam, duyuru, özel gün anonsları da yerleştirilerek servis edilir.

In-Store Müzik Yayını
Alışveriş merkezleri, zincir mağaza, market, banka şubeleri, hastaneler ve benzin istasyonları içerisinde, kurum ve markaya özel olarak gerçekleştirilen radyo yayını in-store müzik kapsamındadır.

Prodüksiyon ve Seslendirme

Kapalı devre yayınlarda,  konsepte uygun program, parça ve jingleların üretilmesini gerektirir.Marka ile ilgili kampanya,  ve anıtımlar, firma jingle çalışmaları, playlist hazırlanması ile prodüksiyonların yanı sıra, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü,  Bayramlar, Kuruluş Yıldönümleri gibi özel günlere yönelik ekstra prodüksiyonlar, sponsor ve sosyal sorumluluk programları, haberler, hava durumu, çalışanlara mesajlar gibi isteğe özel diğer programlar da tarafımızdan üretilmektedir.


Telif ve Lisanslama

Ülkemizde müşterilere daha farklı bir alışveriş deneyimi sunmak üzere yapılan kapalı devre müzik yayınları için Türkiye?deki müzik meslek birliklerinin getirdiği telif yükümlülüğü şartlarına uyulması gerekir.

Bu yükümlülüklerden doğan telif ücretleri mağaza büyüklüğüne göre hesaplanmakta, yüksek maliyetler ortaya çıkmaktadır ve bu bedel sadece yayın içerisinde kullanılabilecek materyalin bedelidir.

Günümüzde kapalı devre müzik yayını yapan markaların, telif yükümlülüğü gereği ve müşterilerine erişmek için ihtiyaç duydukları kampanya duyuruları, anons, jingle vb. iletişim araçlarını yönetebilmek için bu konuda çözüm üreten şirketlerle işbirliği ihtiyacı doğmuştur.

Başta Amerika olmak üzere, dünyanın önemli ticari merkezlerinde uzun yıllardır uygulanan kapalı devre müzik yayın tekniğidir.

Kapalı devre marka yayıncılığı olarak da adlandırabileceğimiz mağaza radyosu markaların imajına göre seçilmiş müziklerin ve anons, reklam spotu gibi diğer tanıtım malzemelerinin bir araya getirilmesiyle mağazalardaki atmosferin imaja uygun olarak tamamlanması ve motivasyon amacıyla yapılmaktadır.

Ziyaretçilerin alışveriş süreleri boyunca özenle tasarlanmış mağaza atmosferi – alışveriş deneyimi yaşamaları hedeflenmektedir.
Özellikle hedef kitleye uygun yayın akışının tasarlanması personel ve ziyaretçi motivasyonu konularında pozitif ve belirgin bir etki yaratmaktadır.

Markanın mağazaları için üretilen bu kapalı devre yayın, internet sayesinde artık sadece mağazalarda değil, çeşitli sosyal medya ve mobil uygulamalarla yaşamın her anında hedef kitle tarafından dinlenebilir ve paylaşılabilir olmuştur.

Kısaca gündemde kalmak adına müziğin motive edici gücünden faydalanılmaktadır.

Müziğin motivasyon gücü ve markayı tamamlayıcı özelliği bir çok global – yerel marka tarafından anlaşılmış ve sadece mağaza radyosu değil aynı zamanda bir çok müzik bazlı ürün de bu mağazalardaki yerlerini almıştır.
Bu tip örneklere markalar için yapılan karışık albüm çalışmalarını ve markanın müzik konseptine yönelik mobil uygulamaları gösterebiliriz.

 

Örneğin; sabah erken saatler ile gün ortasındaki hareketli canlı saatlerdeki müzik tarzları, belirlenen marka kriterleri ve kurallarına uygun olarak yapılır. Bunun için size sağlanan müzik direktörleri tamamen size özel çalışıp ve içerik sağlamakla görevlendirilirler. Önemli olan markanın karakterine yönelik doğru tercihlerin yapılmasıdır. Bu doğrultuda marka imajınız oluşturan detaylar baz alınarak yayın akışı oluşturulması marka yayıncılığı için en önemli unsurdur.