Kediler Depremi Nasıl Hisseder?

Depremleri algılamak için teknolojiye milyarlarca dolar harcamanıza gerek yok. Yavru bir kedi almak yeterli olacaktır. Evcil kedilerin sayısı 500 milyona ulaşabiliyor. 10 bin yıldır bizimle yaşayıp kendilerine hizmet ettiriyorlar. Kürklerinin altında gizli bir deprem algılayıcı mı var?

Depremler doğanın balyozudur. Betonu pelte gibi sallar. Depremleri algılamak için milyarlarca dolar yatırımlar yapıldı. Hepsi depremleri önceden tahmin edebilmek için. Deprem zemini sallamaya başlamadan önce F dalgası adı verilen enerji dalgası yayar. İnsanlar bunu duyamaz. Ama kediler duyar.

Depremin uzaktan gelen sesini duyduklarında hangi yönden geldiğini de duyarlar. Bunu yöne göre duyma yeteneklerine borçlular.

Kedilerin dış kulaklarına “Pina” denir. Kulaklarında 32 kas vardır. İnsanların ise sadece 6 kası var. Kediler kulaklarını 180 derece döndğrebilir. Çanak anteni gibi. En küçük sese odaklanabilirler.

Duyma yetenekleri insanlardan çok daha geniş frekanstadır. Kulaklarının dibinde “Henry’s Pocket” adında bir kese vardır. Bu kesenin yüksek frekanstaki sesleri uzun kulak kanalına ilettiği düşünülüyor. Bu kanal hassas kulak zarına ulaşır. Kediler insanların algılayabildiğinin üç perde üstünü algılayabilir. Bizim duyabildiğimizin beş katı mesafelerdeki sesi duyabilir.

Doğal afetleri algılayabilen sadece kediler değildir. Endonezya’da güçlü duyma yeteneğine sahip fillerin tusunamiden önce yüksek zeminlere tırmandığı bilinir. Yılanlar doğal deprem dedektörü gibidir. Karınlarında uzaklardan gelen sesleri hissederler.

Kediler Depremi Nasıl Hisseder?