Kıtlık Psikolojisi: Davranışlarımızı Kim Kontrol Ediyor?

Kıtlık Psikolojisi: Davranışlarımızı Kim Kontrol Ediyor?

İktisatta çok temel bir prensip vardır. Sınırsız insan ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklarla karşılamak. Şimdi alışveriş deneyimlerinizi bir düşünün. Bir online alışveriş sitesinde gezerken mutlaka bu ibarelerle sık sık karşılaşmışsınızdır. Son 5 ürün, bu fiyattan son 6 takım vs… gibi ifadeler sizi düşünmeden alışveriş yapmaya yönlendirmek için oluşturulmuş bazı pazarlama oyunlarıdır.

Beyninizde oluşturulan tükenecek korkusu ise genlerimize işlemiş olan kıtlık korkusunu ortaya çıkarır ve paranız yoksa bile kredi kartınızdan taksitlendirerek o ürünü alırsınız. Çok fazla düşünmeden, çok fazla araştırma yapmadan belki de hiç ihtiyacınız bile yokken sırf bitecek korkusu ile o ürünü satın alırsınız.

İnsanların DNA’larında büyük babalarının, büyük annelerinin vb. yaşadığı korkular, duygular işlermiş. Kıtlık duygusu ise aslında bu DNA’mıza işlemiş olan bu korku satın alma davranışımıza yön veriyor. Peki nasıl oluyor da bu denli davranışlarımızı yönlendiren kıtlık psikolojisi bizi avuçlarının içine alıyor.

Yapılan bir bilimsel araştırmada tüketicilerin toplumun davranışlarından etkilendiğini göstermektedir. Satınalma davranışlarımızın bir kısmına da toplum içindeki davranışlar yön veriyor. Bunun temelinde yatan şey ise toplum tarafından kabul görmek duygusu. Eğer toplum ikna olmuşsa sen de ikna oldun demektir.

Bu üründen son 7 adet denildiğinde neler oluyor biliyor musunuz?

Kısaca şöyle… “Toplum bu ürünü sevmiş, kullanmış, satın almış ve son 7 adet kalmış. Eğer sen bu ürünü satın almazsan, bu ürünü kullanmazsan fırsatı kaçıracaksın ve bir daha asla o toplumun içinde yer alamayacaksın”. İşte o anda beyninizde bir panik butonu yanıyor ve hiçbir şekilde doğru araştırma yapmadan, gerçekten ihtiyacım var mı diye bakmadan, hatta cebinizde para olup olmadığına bile bakmadan kendinizi o ürünü satın alırken buluyorsunuz. Oysaki o üründen son 7 adet değildir… Beynimizdeki panik butonunu yakarak ihtiyacımızdan fazlasını almamıza sebep oluyorlar.

Eğer ihtiyacınız yoksa orada yazan son iki adet veya son üç adet ifadelerine bakmayın. Çünkü başka internet mağazalarında o üründen oldukça fazla sayıda bulabilirsiniz.