Meclis’te bin 300’e yakın dokunulmazlık dosyası var

TBMM’de konuşan Şentop, suça karışan milletliliklerin dokunulmazlıkların kaldırılması ve İstanbul Sözleşmesi ilgili açıklamalarda bulundu.

Ailelerin yıkımına neden olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ile ilgili konuşan Şentop, “Kadına karşı şiddetin önlenmesi, şiddetle mücadele ile İstanbul Sözleşmesi’nin eşdeğer şeylermiş gibi değerlendirilmesi doğru değil.” dedi.

Şentop, “TBMM’de bin 300’e yakın dokunulmazlık dosyası var. Bu çok yüksek bir sayı. TBMM’de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo. Türkiye açısından doğru bir tablo değil.” ifadesini kullandı.

Seçim Kanununun gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Şentop, “Hükümet sistemi değişikliğinden sonra gerek iç tüzük, gerek Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanununun yeni baştan gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi, yeni sisteme göre gerekiyor. Baraj konusunu yeniden, bu ittifaklar bağlamında da yeniden değerlendirmeyi gerekli hale getirdi. Bu konuda bir çalışmanın, hükümet sisteminin değişikliğinin sonucu olarak mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.