MÜZİKLE İLGİLENMEK BEYNİ KORUYOR

Bu yazıyı okurken bile beyninizin yeni birkaç sinaptik bağlantı oluşturduğunu biliyor muydunuz? Ya bütün bir yapının çabasızca çalıştığını ve kendi kendini tamir ettiğini? 14 Ekim 2017 tarihinde Fransa?da gerçekleştirilen ?Müzik ve Beyin? isimli konferansta ünlü profesörler, çeşitli sanatçıların da desteğiyle beyin fonksiyonları, çevresel etkenler, öğrenme mekanizması gibi konulara açıklık getirdi.
Müziğin beyindeki hatırlama ve yönetsel fonksiyonlarına olan etkisi oldukça büyük, özellikle de çocuklarda ve gençlerde: faal olarak müzikle ilgilenmek motor işlevleri, dil kullanımı ve hafızayı güçlendirme gibi özellikleri geliştiriyor. Özellikle de Kanadalı nörobilimcilerin bu konular üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Onlara göre, müzik uzun vadede beyin yapımızı, onun organizasyon ve bağıntılarını düzenliyor ve onarıyor.
Artık altı yaşında olmasanız bile, hala şansınız var. Beyin zarının esnekliği,beynin dış etkenlere uyum sağlama ve fonksiyonlarını düzenleme kapasitesi, büyümeyle birlikte durmuyor. Hatta öldüğünüzde bile beyniniz yeni bağıntılar oluşturacakır. Eğer beyninizi iyileştirmek istiyorsanız yaşınız kaç olursa olsun, müzikle uğraşmayı unutmayın.
İntelijans yayınladığı motivasyon amaçlı müziklerle gün içinde hem çalışanlarınızı hem de müşterilerinizi motive edebiliyor.
Bir önceki yazımız olan “Müzik Beynimizi Etkiliyor” isimli yazımız için BURAYI TIKLAYINIZ.