Neden Fillerin Hortumu Var?

Hayvanlar aleminin bir harikası. File benzeyen başka bir hayvan yok. Peki neden fillerin hortumları vardır? Herkesin bildiği gibi Zebralar çizgilidir ve Zürafaların uzun boyunları vardır. Fakat hepsinin içinde filler 2 metre uzunluğundaki hortumlarıyla hemen göze çarpıyor. Hortumlar çok işlevli organlardır. 6 metre yüksekteki dallara uzanmaya yarar. 350 kg ağırlığı taşıyabilirler. Üstelik fillerin hortumlarındaki koku duyuları tazılardan 4 kat daha hassastır.

Filler hortumlarını çok çeşitli şekillerde kullanmayı öğrenmişlerdir. Hortumların ucunu suyun yüzeyinde tutarak nehirleri hatta koyları neredeyse hiç görünmeden geçebilirler. Hortumlarını şnorkel gibi kullanırlar. Bazıları bu konuda daha beceriklidir.

100 bireye yakın sürüler halinde yaşayan filler dev şnorkellerini trompet sesi çıkararak birbirlerini selamlamak için de kullanırlar. Fil aileleri birbirine bağlıdır. Hortumlarını birbirlerini selamlamak ve sevmek için kullanırlar. Fillerin hortumları güçlü ve uzun araçlardır ve işleri yoluna koymada birebirdirler. Peki bu eşsiz burun nasıl oluyor da bu kadar çok işlevi yerine getirebiliyor.

Hortumlarını kullanmak fillerin doğuştan sahip oldukları bir beceri değildir. Hatta gençlerin hortumlarını idare etmeyi öğrenmesi en az bir yıl sürer. Genç bir fil en az iki yıl annesini emmeyi sürdürür. Hortumla su içmeyi öğrenmesi bağımsızlık adına atılmış önemli bir adımdır.

Hortum inanılmaz bir organ. İnsan vücudunda toplam 850 kas vardır. Fakat fillerin sadece hortumunda 40000’den fazla kas bulunur. Bu eşsiz kas yapısı; hortumun kaldırma, döndürme ve herhangi bir kısmını farklı yöne çevirme imkanı sağlar.

Filler bir nefeste hortumlarına 7,5 litre su çekebilir. Bu marifetli burnun başka özellikleri de var. Hortumun ucunda parmağa benzeyen ki parça var. Karşı karşıya duran bu iki parçayı cımbız gibi kullanabilen filler; iğne kadar küçük nesleri bile tutabilir.

Neden Fillerin Hortumu Var?