Rohingya mülteci kampında çıkan yangının bilançosu ağırlaşıyor: 15 ölü, 550 yaralı, 400 kayıp

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’nın yaptığı açıklamada, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan Rohingya mülteci kampında gece saatlerinde başlayan ve giderek büyüyen yangında en az 15 kişinin öldüğü, 550 kişinin yaralandığı ve 400’den fazla kişinin ise kayıp olduğu duyuruldu.

Bangladeş’in başkenti Dakka’da bulunan UNHCR yetkilisi Johannes Van der Klaauw’ın video-konferansla katıldığı Cenevre’deki toplantıda yangını “Muazzam ve yıkıcı” olarak tanımladı.

Klaauw, BM’ye yaptığı sunumda, sayısını tam olarak bilmedikleri ama en az 400 kişinin yangın enkazının altında hala kayıp durumda olduğunu bildirdi.

UNHCR’nin, yangın nedeniyle 550’den fazla kişinin yaralandığına ve yaklaşık 45 bin kişinin yerinden edildiğine dair raporları bulunduğu kaydedildi.

Bangladeşli yetkililer, yardım görevlileri ve aileler bir yandan enkazda kayıpları ararken, diğer yandan yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Ülkenin güneydoğusunda, 7 bin 400 mültecinin yaşadığı Cox’s Bazar kasabası yakınlarındaki Balukhali kampında meydana gelen yangında binlerce gecekondu yanarak kullanılamaz hale geldi.