Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Filmleri

En iyi zombi filmleri nelerdir? Zombi filmlerini izlemek her zaman güzeldir ve neredeyse herkes sever. İşte size bir süreliğine zombi açlığınızı yatıştıracak filmler. Şimdi gelin sinema tarihinde iyi kötü yer edinmiş belli başlı zombi filmlerine şöyle bir göz atalım.

Zombieland (2009)

Zombieland (2009)

Zombi türünün komediyle birleşmesi aslında çok da şaşırtıcı bir şey değildir. Bu türe can veren George A. Romero’nun pek çok filminde de komedinin korku ile birlikte yer aldığını görürsünüz. Ancak “zombieland” filmi bu işi çok iyi kotaran bir amerikan filmi olmuştur. Nasıl ingilizler “Shaun of The Dead” filmi ile zombi-komedi türüne bir başyapıt armağan ettilerse amerikalılar da ingilizlerden geri kalmadığını bu filmle ispatlamışlardır.

Dawn of The Dead (1978)

Dawn of The Dead (1978)

Bilinçsizce alışveriş merkezine girmeye çalışan zombiler ile birlikte George A. Romero, bizlere zombi filmi çekerek ne yapmaya çalıştığını da göstermiştir aslında. Bu film elbette ki günümüzün hızlı ve öfkeli zombilerini görmeye alışan bünyeler için çok yavaş ve sıkıcı gelecektir. Ancak zombi türünün geçirdiği evrimi tümden görebilmeniz için bu zombi klasiğini mutlaka izlemelisiniz.

World War Z (2013)

World War Z (2013)

Zombi türünün evrimi demişken 2000’li yıllara gelmemiz ile birlikte dikkat ettiyseniz artık zombilerimiz oldukça hızlıdır. Hatta hızları normal bir insanın ulaşabileceği bir hızı dahi geçmiş durumdadır. Zaten biz insanlar vur deyince öldürmeyi severiz. “World War Z” filmi de bu yönüyle öne çıkmayı başarıyor. Gücünü de hızından alıyor. Uçak sahnesi ve israil’deki sahneler teknolojiyi de arkamıza aldığımızda daha etkileyici zombi filmleri çekebileceğimizi bize böylece göstermiş oldu. fakat ben hala efekt kullanılmadan çekilen zombi filmlerini oylamaktan yanayım.

Busanhaeng (2016)

Busanhaeng (2016)

Zombi türü bitti mi, neden zombi türünden iyi filmler çıkmaz oldu derken kurtarıcı el güney kore’den geldi. Sermaye birikimi ile birlikte sinemada müthiş bir ivme yakalayan Koreliler zombi türüne de el attı ve ortaya böylesine harika bir iş çıkardılar. Film, dramatik yönden olabildiğince sığ ve klişe olmasına rağmen gerilim yönünden harika sahneler sundu bize. Bu film, sadece tünel sahneleri için bile övülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Shaun of The Dead (2004)

Shaun of The Dead (2004)

“28 Days Later” filminde olduğu gibi türü zeki ve yetenekli yönetmenlere bıraktığınızda böyle harika işler çıkıyor ortaya işte. Edgar Wright gibi kendine has özel bir zekası olan bir yönetmen zombi filmi çekince böylesine farklı ve kaliteli zombi filmleri izleme imkanına kavuşmuş oluyoruz. Komedi ve gerilimin iç içe geçtiği ve hemen ardından “Zombieland” gibi filmlerin de gelmesine öncülük eden bu zombi şaheserini çoktan izlemişsinizdir diye umuyoruz.

Dawn of The Dead (2004)

Dawn of The Dead (2004)

Romero’nun 1978 yılında çektiği filmin yeniden perdeye aktarılmış halidir ve yeniden çekilen en iyi filmler listesine gözü kapalı ilk sıralardan girebilir. Baştan sona heyecanlı ve oldukça korkunç bir filmdir. Zombiler modern zamana uygun bir şekilde hızlı ve öfkelidir. Kurbanlarına hiçbir şekilde acımayan ve türü her şeyiyle dosdoğru yansıtan harika bir zombi filmi var karşınızda.

28 Weeks Later (2007)

28 Weeks Later (2007)

“28 Days Later” filminin devamı olan bu film, en az ilki kadar vahşi ve duygusuz. Hele o açılış sahnesi yok mu? ailesini umarsızca terk eden bir adam hayatta kalmak için her şeyi yapacaktır. Bu film, bir zombi filminde bile görmeye alışık olmadığınız cinsten sert bir giriş sahnesine sahiptir. Helikopter sahnesini de anmadan geçmeyelim. 1978 yapımı “Dawn of The Dead” filminde ucundan değinilen helikopter pervanesi meselesine bu filmle birlikte yepyeni bir anlam katılmış.

Rec (2007)

Rec (2007)

Zombi türünün bir diğer mihenk taşı da ispanyol topraklarından çıkmıştır ki bu hiç de şaşırtıcı değildir. İspanyollar oldu olası gerilim türünde en iyi filmleri çıkaran birkaç ülkeden biri. “Rec” filmiyle de Paranormal Activity filmiyle hız kazanan bir korku alt türü olan buluntu film deneyimini zombi dünyasına taşımayı başardılar. Ortaya da şahane ve dehşet verici bir zombi filmi çıktı. “Rec 2” devam filmi de ilki kadar olmasa da izleyicisini germeyi başarması ve ilk filmdeki apartmanı kullanmaya devam etmesi sebebiyle övgüyü hak ediyor.

28 Days Later (2002)

28 Days Later (2002)

Danny Boyle’nin yönetmenliğini yaptığı bu film, zombi filmleri içerisinde en az “Night of The Living Dead” kadar önemlidir. Terk edilmiş muhteşem londra sahnelerinin ardından görürüz ki zombiler hiç de alışık olduklarımıza benzemiyor. Çok hızlılar, aşırı öfkeliler ve kurbanlarını yemeden vazgeçecek gibi de durmuyorlar. Hep derim kaliteli yönetmenler farklı türlerde filmler çekmeli ki o türe yeni bir ruh üflenebilsin.

Night of The Living Dead (1968)

Night of The Living Dead (1968)

George A. Romero’nun ilk uzun metraj filmi. Bu filmle birlikte daha önce sinemada örnekleri görülmüş olsa da zombi teması bir anda bilinen ve sinema perdesinde izlenmek istenen bir tür haline dönüşmüştür. 114 bin dolarlık oldukça düşük bütçesine rağmen sadece sinemalardan 40 milyon dolarlık bir hasılat elde etmeyi başarmıştır. Ayrıca amerika’da siyah-beyaz çatışmalarının çokça yaşandığı o yıllarda başrole otuzlu yaşlarında bir siyahiyi koyarak yönetmenin takdir edilesi bir risk aldığını da söyleyebiliriz. Yılına bakmadan bu şaheseri mutlaka izleyin derim.

Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Filmleri