Telif Bedeli Kaç Para

Otel, market, alışveriş merkezi, mağaza, kısacası ticaret yapılan tüm satış alanlarında çalınan müzikler için bir telif bedeli mevcuttur. Telif bedeli ödemeden herhangi bir müzik dinlediğinizde, dinlettiğinizde külfetli cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

25486 sayılı “Eser, İcra, Yapım Ve Yayınların Kullanılması Ve/Veya İletilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile yapılan sınıflandırma doğrultusunda çeşitli fiyatlandırma tarifeleri oluşturulmuştur. Bakanlık tarafından yapılan sınıflandırmada coğrafi bölge kriteri dikkate alınmış ve bu kriter uyarınca yeni yasadan önce yürürlükte olan tarife üzerinden indirim yapılması öngörülmüştür.

Bu doğrultuda hazırlanan ücret tarifelerinden örnek olarak mesamın hazırlamış olduğu tarifeye göz atacak olursak;

Otellerde odabaşı lisanslama yöntemi (örn: 5 yıldızlı bir otel için oda başı 112 TL) ile otel bünyesindeki tüm

mekânlar sözleşme ile lisanslanmaktadır.

Oteller, müziğin kullanımının kaçınılmaz olduğu alanların başında gelmektedir. Otellerde kullanılan müzik eserlerini bu anlamda ?olmazsa olmaz? kategoride değerlendirmek gerekmekte; bu tesislerin bünyesinde bulunan birçok mekanda (bar, restoran, balo salonu, düğün salonu, konser salonu) müzik eserlerinin kullanılmaması bu mekanların işlevlerini yitirmesi anlamına gelmektedir. Şarkıların çalınmadığı bir düğün ve balo salonu veya bar düşünülemez.

Restoran, Kafe, Bar, Yeme-İçme-Eğlence Tesisleri, Lokanta, Eğlence Yeri, Gece Kulübü, Diskotek, Pavyon, Gazino, Taverna, Kabare vb. mekânlar m2 üzerinden lisanslanmakta ve yine bakanlık sınıflandırmasına tabi coğrafi, nüfus, büyükşehir vs. kriterler uygulanmaktadır.

Kongre, Sergi ve Gösteri Alanları ve Merkezleri, Tören ve Şenlik Alanları, Müsabaka Alanları, Gösteri Alan ve Merkezleri, Balo Salonları, Sinema, Tiyatro, Opera vb Merkezler, Fuar ve Festival Alanı ve Merkezleri, Konser Alanı ve Merkezleri, Sirkler ve Lunaparklar, Stadyumlar, brüt gişe hâsılatı üzerinden kademeli olarak tarifelendirilmiştir.

Ticaret Merkezleri, Alışveriş Merkezleri, Marketler, Mağazalar, m2 üzerinden lisanslanmakta ve yine bakanlık sınıflandırmasına tabi coğrafi, nüfus ve büyükşehir?e göre indirim uygulanmaktadır.

Terminaller başlığı altında ise tüm ulaşım tarifelerimiz düzenlenmiş ve kullanılan repertuar ve araç sayısı kriterleri dikkate alınmıştır.

İnteraktif Alanda; kullanıcının büyüklüğü, reklam, abonelik geliri olup olmadığı, varsa abone sayısı, aylık dinleme, indirme kullanım adetleri, web radyolarda ise ticari olup olmadığı ve günlük ziyaretçi sayısı gibi kriterler tarife üzerinde belirleyici rol oynar.

Canlı Performans ve Konser Etkinlikleri; Kullanıcı, ücretli organizasyonlarda brüt gişe hasılatından KDV ve Rüsum vergisi düşüldükten sonra kalan tutarın %?sini (organizasyonun niteliğine göre belirlenen %?ler) MESAM repertuarının kullanım oranına göre (%100 korumada belirtilen üst oranlardan başlayarak matematiksel olarak doğrudan azalan oran şeklinde) MESAM?a öder. Ücretsiz etkinliklerde müziğin kullanıldığı alanın m2?si üzerinden ve eser koruma oranına göre telif hesaplanır. Günlük etkinliklerde, gün başına ücretlendirilir ve yine MESAM repertuarının kullanım oranına göre hesaplama yapılır.

Yukarıdaki kriterlere göre hazırlanan tarifeler üzerinden müzik kullanıcıları ile lisans sözleşmeleri yapılmaktır. En uygun fiyatlı müzik telif anlaşmaları gerçekleştirmek isteyen kurumlar intelijans müzik kütüphanesini kullanmayı tercih etmektedirler. Siz de faaliyet gösterdiğiniz ticari alanda yüksek cezalarla karşılaşmamak için uygun fiyatlı intelijans müzik kütüphanesini kullanmak için bizimle iletişime geçin.