Müzikle Tedavide 3 Önemli Gelişme

Bilim adamları müziğin gizli gücünün ortaya çıkardılar. Ruh hastalarından sonra, bedensel hastalıkların tedavisinde de müzik kullanılmaya başlandı. Bilim adamlarına göre ritm ve tınılar, beyni ve dolayısıyla beynin yönettiği organları doğrudan etkileyerek iyileştirici bir etki yaratıyor.

1-Hastanelerde muayene sırasında da artık müzik çalacak

Kalp atışlarından beynin işleyişine kadar, vücudun ritmler üzerine kurulu olduğunu belirten uzmanlar, insan bedeninin bu ritmlere eşlik ederek iyileşme yoluna girdiğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlara göre müzik, beyinde sakinleştirici etkisi bulunan sinir bağlantılarını harekete geçiriyor.

Eskiden yalnızca ruh hastaları müzikle iyileştirilirdi. Günümüzde ise müzik, modern tıbbın başvurduğu tedavi yöntemleri arasına girmeye başladı. Almanya’da yayımlanan haftalık Stern Dergisi’nin son sayısındaki habere göre, ABD’den sonra Almanya’da da yaygınlaşmaya başlayan bu yöntemle Alzheimer’den felce kadar pekçok hastalık tedavi ediliyor.

2-Müzikle ameliyat başladı

ABD’den sonra Almanya’da da müzikle tedavi yöntemi yaygınlaşıyor. Erken doğmuş bebekler, kuvözde kulaklıklardan dinledikleri ninnilerle yaşama savaşı veriyor; dişçi koltuğundan ameliyathaneye kadar, birçok yerde hasta müzikle yatıştırılıyor; felçliler bile ritm ve nota eşliğinde rehabilite ediliyor. Hatta

geçmişi hatırlama zorluğu çeken Alzheimer hastalarının müzikle anılarını tazelemeleri sağlanıyor.

3-Ritm, müzikle ilaç arasındaki iyileştirici bağın kurulmasını sağlıyor

Yapılan bir araştırmaya göre ameliyatlarda hastaya verilen sakinleştirici miktarı kısa sürede yarı yarıya düşerken, müzikle yatışan hastaların daha kısa sürede iyileşerek taburcu olduğu belirtiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan mağazanızda çalması gereken 6 farklı türde 6 farklı şarkı yazımız için tıklayınız.