Turizmde Müzik Seçimini Doğru Yapan Müesseseler Kazanıyor

Turizmde Müzik Seçimini Doğru Yapan Müesseseler Kazanıyor. Bilimsel araştırmalar müziğin insan davranışları üzerindeki önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymakta. Dolayısıyla, müzik sayesinde tüketicilerin satın alma eğilimlerinin ve marka sadakatlerinin şekillendiğini gören firmalar ve markalar müziğe en az diğer konular kadar dikkat göstermekteler. Turizm de bu konudaki en bilinçli sektörlerin başında yer almakta.

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre müşterilerin % 78’i müziğin kendilerini daha rahat hissettirdiğini, % 75’i otelin lobi, bar, restoran gibi bölümlerinde mutlaka müzik duymak istediklerini belirtiyor. Müşterilerin %61’i müzik çalan bir ortamda daha fazla yiyecek ve içecek tüketeceklerini söylüyor…

Müziğin türü, yüksekliği ve temposu, oteldeki müşterileri rahatlatarak ya da tam tersi hüzünlendirerek ortamla kurdukları duygusal bağı doğrudan etkilediğinden, dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar:

1- Her bölümde ambiyansa uygun farklı tarzlarda müzikler yayınlanması gerektiği

2- Gün içinde müzik yayını değişkenlik göstermesi gerektiği.

Sabah saatlerinde daha hafif tempolu, ilerleyen saatler daha coşkulu, akşamları ise; günün yorgunluğunu hafifletecek müzikler seçilmeli.