Zeki Bir İnsan Olduğunuzu Gösteren 8 İşaret

Günümüzde tek bir zeka tipi yok! Yapılan son araştırmalar, sosyal ve duygusal açıdan ortalamadan zeki insanların bazı ortak özelliklere sahip olabileceğini doğruluyor. Biz de sizler için bu özellikleri araştırdık ve yazdık. İşte zeki bir insan olduğunuzu gösteren 8 işaret…

Şikayetlerinizi saygılı ve kibar bir şekilde dile getirebilirsiniz

İş yerinizde ya da bir restoranda herhangi bir şeyin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız bunu nasıl ifade ettiğiniz çok önemli! Şikayetlerinizi kibar ve saygılı bir şekilde dile getirmek, duygusal zekanın bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Olumsuz şeylerin sadece sizin üzerinizde değil, diğer insanlar üzerinde de etkileri olduğunu farkındasınız. Bunun sonucunda da şikayetlerinizi dile getirerek olumsuzlukları ortadan kaldırmayı amaçlıyorsunuz.

Kendi kendinize konuşursunuz

Bilim insanlarına göre kendi konuşmamızı dinlemenin bizlere sayısız faydası var! Düşüncelerimizi kelimelere dökmek, okumaktan ya da yalnızca düşünmekten çok daha farklı bir etki yaratıyor. Yani daha alçak gönüllü olmamızı, duygusal olaylarla daha iyi başa çıkmamızı ve kararlarımızı objektif bir şekilde tartmamızı kolaylaştırıyor. Tıpkı saygılı bir şekilde şikayetlerinizi dile getirebilmek gibi kendi kendine konuşmak da bir çeşit duygusal zeka göstergesi sayılıyor.

Güçlü bir iradeniz vardır

Baştan çıkarmalara direnebilmek, özellikle ergenler arasında önemli bir zeka işareti olarak kabul ediliyor. Araştırmalar, ortalamadan daha zeki kişilerin, özellikle de diyetlerinde, daha fazla öz kontrole sahip olduklarını doğruluyor.

Yalnız vakit geçirmeyi seversiniz

Duygusal zekası yüksek insanlar, genellikle düşünceleriyle ve fikirleriyle yalnız kalmaktan çekinmezler. Dolayısıyla mutlu olmak için her zaman sosyalleşmeye de ihtiyaç duymazlar. Kendi gündemlerine bu denli kapılabildikleri için sosyal etkinlikleri kaçırmak da onları üzmez.

Aslında çok da zeki olmadığınızı düşünürsünüz

Dunning-Kruger etkisine göre ortalamanın altında yeteneklere ya da zekaya sahip olan kişiler, kendilerini abartmayı tercih ediyor. Bununla birlikte ortalamadan daha zeki insanlar ise ne kendilerini küçümsüyor ne de abartıyorlar. Yüksek zeka düzeyine sahip kişiler, bilmedikleri şeylerin farkında oldukları için kendilerini akıllı/zeki olarak nitelendirmekten kaçınırlar.

Tırnaklarınızı yersiniz

Tırnak yemek, genellikle endişeyle bağdaştırılır. Ancak yapılan son araştırmalar, bu alışkanlığın yalnızca endişeyle ilişkili olmadığını doğruluyor! Bu araştırmalara göre tırnak yemek ya da ciltle oynamak gibi yatıştırıcı alışkanlıklar, mükemmeliyetçilik ve memnuniyetsizlik duygularıyla ilgilidir. Mükemmeliyetçi eğilimleri olan insanlar ise genellikle yüksek zeka ile ilişkilendirilir.

Sakız çiğnemeyi seversiniz

Yapılan araştırmalar, sakız çiğnemenin hafızayı güçlendirdiğini doğruluyor. Sakız çiğnerken hem hafızanız hem dikkatiniz hem yürütme hem de entelektüel işlevleriniz gelişiyor. Bununla birlikte kimi bilim insanları da sakız çiğnemenin performansınızı olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Az ama öz arkadaşlıklarınız vardır

Daha zeki insanların daha az arkadaşı ve daha küçük bir sosyal çevreleri olduğuna inanılıyor. Bunun sebebi ise elbette bu insanların oldukça bağımsız olması! Savanna teorisine göre geçmişte insanlar, avlanmak ve sorunları çözmek için büyük gruplar halinde yaşıyorlardı. Ancak günümüzde çok daha bağımsızız, bunun nedeni ise sorunlarını kendi başına çözebilen bireyler olmamız!

Zeki Bir İnsan Olduğunuzu Gösteren 8 İşaret